...Historia szkoły w zarysie....

Szkoła Podstawowa w Nowogrodzie, jako instytucja oświatowa, istniała jeszcze przed 1963 rokiem, zanim postawiono budynek szkoły. Nauczyciele po domach, w różnych punktach wsi wpajali dzieciom wiedzę, uczyli patriotyzmu, utrwalali tradycje. Jednak, zarówno pedagodzy, jak i rodzice zdawali sobie sprawę z niewygody takiej edukacji. Czynili starania, aby zdobyć fundusze na budowę szkoły. Organizowali wieczorki z bufetem, przedstawienia teatralne, by uzyskać jakiś dochód. W starych protokolarzach Komitetu Rodzicielskiego widnieje wiele nazwisk osób, które włączały się do działań na rzecz szkoły, między innymi nazwisko pana Lecha Bulera. W 1959 roku Komitet Rodzicielski miał zebrane 4 tys. złotych ( przed denominacją) z przeznaczeniem na kupno placu pod budowę nowej szkoły. Ponieważ jednak plac pod budowę wykupił ówczesny Wydział Oświaty w Golubiu-Dobrzyniu ,przekazano 4 tys. złotych na konto nowej szkoły. Rodzice angażowali się również fizycznie. „ Należy doprowadzić boisko szkolne i plac przed nową szkołą do porządku. Z tej przyczyny są potrzebne fury do nawiezienia czarnej ziemi na plac przed nową szkołą w celu przygotowania placu do posiania kwiatów ozdobnych przed szkołą. Przewiduje się potrzebnych około pięćdziesiąt fur oraz jedna fura przywiezie kwiaty z Golubia-Dobrzynia” ( cytat z protokolarza). 1 września 1963 roku nastąpił akt uroczystego otwarcia i oddano do użytku młodzieży nowy budynek szkoły - Pomnika Tysiąclecia we wsi, wówczas, gromadzkiej w Nowogrodzie. Od tej pory szkoła tętni nauką i pracą. W budynku swego czasu, mieściła się też Szkoła Przysposobienia Rolniczego. Bardzo długo zajęcia prowadziło również Państwowe Przedszkole. Szkoła – centrum kultury i nauki. To tutaj Koło Gospodyń Wiejskich organizuje spotkania, tu odbywają się zebrania wiejskie, tu rolnicy spotykają się, by omówić kampanię buraczaną, tu też mieszkańcy wybierają władze do sejmu, powiatu, gminy.

Phanta rei – wszystko płynie. I czas płynie, goniąc nieskończoność. Mijają lata... Uczniowie przychodzą i odchodzą – a szkoła trwa, rozwija się i kroczy w przyszłość. Co prawda był moment zachwiania się, niepewności. Rok 2001 przyniósł wątpliwości co do dalszego funkcjonowania szkoły. Jednak, wspaniała postawa mieszkańców, nawet tych, pozornie niezwiązanych ze szkołą, pomogła radnym podjąć właściwą decyzję. I tak szkoła pracuje, szkoła rozwija się, szkoła pełni kulturotwórczą rolę na swoim terenie W 2001 roku powstało w Nowogrodzie Towarzystwo Wsi Nowogród i Okolic, które za siedzibę obrało sobie budynek naszej placówki. Jednym z głównych celów i zadań Towarzystwa jest szeroka współpraca ze szkołą. Tak też się dzieje. W miarę posiadanych środków Towarzystwo wspiera szkołę również finansowo. Uczniowie odwdzięczają się przygotowując przedstawienia i prezentując je na zebraniach. Działające w Nowogrodzie Koło Gospodyń Wiejskich, Towarzystwo Wsi Nowogród i Okolic, Klub Młodzieżowy, Straż Pożarna, Rada Sołecka i Szkoła Podstawowa w Nowogrodzie wspólnie kształtują obraz wsi i tworzą jej przyszłość. Doskonale układa się również współpraca z Kościołem w Nowogrodzkiej parafii. Dziękujemy wymienionym organizacjom za wspaniałą współpracę, życzliwość i pomoc w wielu trudnych sytuacjach. Również władzom Gminy jesteśmy wdzięczni za troskę, wsparcie i przyjazne nastawienie do naszej szkoły.