Uwaga! Poniższy Plan Konsultacji obowiązywał do 30 kwietnia 2020 roku
Dodaliśmy historię i język niemiecki, miłego odbioru poprzez Zoom.
Pozdrawiamy Was serdecznie:)
ZDJĘCIA PONIŻEJ - PIERWSZE NASZE SPOTKANIA W SIECI :)
Uwaga! Poniższy Plan Konsultacji obowiązywał do 30 kwietnia 2020 roku
Dodaliśmy historię i język niemiecki, miłego odbioru poprzez Zoom.
Pozdrawiamy Was serdecznie:)
ZDJĘCIA PONIŻEJ - PIERWSZE NASZE SPOTKANIA W SIECI :)
Akcja „Pokaż mi swoje śniadanie…” wzbudziła zainteresowanie nie tylko u Naszych Uczniów, ale także u Rodziców. Wasze zdjęcia pokazują jak ważne jest dla Was zdrowe odżywianie i jak dużą rolę odgrywa w tym śniadanie!
Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję :) Pedagog Elżbieta Bender
Święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 roku w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Celem obchodów święta jest poruszenie najważniejszych problemów zdrowotnych dotyczących społeczeństwa na świecie.
POKAŻCIE NAM SWOJE ŚNIADANIE
10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA
Niebieski to znak autyzmu.
Na całym świecie w tych kolorach podświetlone
są reprezentacyjne budowle.
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
ONZ oficjalnie zalicza autyzm do najgroźniejszych problemów zdrowotnych. Jak dotąd nie wskazano jednoznacznie przyczyn występowania tego zaburzenia, nie ma też leku na autyzm. Autyzm bywa często nierozpoznany i niezrozumiany, dlatego też wiele osób z otoczenia traktuje dzieci z autyzmem jako niegrzeczne lub źle wychowane.
W Polsce wykrywany jest u 1 dziecka na 300. Dzień Autyzmu obchodzony jest od 2008 roku i ma za zadanie uwrażliwiać społeczeństwo na problematykę autyzmu i niepełnosprawności.
Nasza szkoła solidaryzując się z osobami dotkniętymi autyzmem zachęca do ubrania się 2 kwietnia w kolor niebieski, wykonania zdjęcia oraz przesłania go do Pani Pedagog - Elżbiety Bender. Zdjęcia posłużą do wykonania plakatu wspierającego osoby dotknięte autyzmem.
NIE BĄDŹ ZIELONY W TYM TEMACIE! BĄDŹ NIEBIESKI!
2-kwietnia-.Dzien-autyzmu_(1).pdf
https://www.facebook.com/watch/?v=2881515865233410 - warto zobaczyć
1 kwietnia 2020 - język angielski - czas pracy z arkuszem - 90 minut
JĘZYK_ANGIELSKI_.pdf - arkusz
KARTA_ODPOWIEDZI_-_ANGIELSKI.pdf - karta odpowiedzi
Zeszyt_rozwiazan_zadan_-_jezyk_angielski.odt - do pobrania na komputer
##########################################
31 marca 2020 - 9.00 - matematyka - czas pracy z arkuszem 100 minut
Karta_rozwiązywania_zadań_.pdf
Karta_odpowiedzi_do_wydruku_.pdf
Karta_odpowiedzi__edytowalna_na_komputer_(1).odt
###########################################
30 marca 2020 - 9.00 - język polski - czas pracy z arkuszem 120 minut
ARKUSZ_JEZYK_POLSKI__PROBNY_2020.pdf - arkusz
KARTA_DO_UDZIELANIA_ODPOWIEDZI_DO_WYDRUKU.pdf
KARTA_DO_UDZIELANIA_ODPOWIEDZI.odt - edytowalna na komputerze
INFORMACJE.pdf - wskazówki Centalnej Komisji Egzaminacyjnej
Powodzenia!
#########################################
Uczniowie Klasy Ósmej oraz Rodzice Ósmoklasistów!
W dniu wczorajszym - 26.03 - Centralna Komisja Egzaminacyjna zaproponowała próbny egzamin dla klasy VIII. Egzamin nie jest obowiązkowy. Ze względu na warunki w jakich obecnie pracujemy traktujemy w naszej szkole ten egzamin jako dodatkową możliwość dla uczniów chętnych. W poniedziałek, wtorek i środę udostępnimy na stronie szkoły materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu w domu. Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna uczeń musi pobrać arkusz, wydrukować lub zapisać na komputerze i rozwiązać.
Jeżeli uczeń ma problem z internetem to może otrzymać wydrukowany arkusz w szkole - należy wówczas w dzień egzaminu próbnego podjechać do szkoły przed 9.00.
Uczniowie, którzy wezmą udział w próbnym egzaminie - poprawność odpowiedzi będą mogli sprawdzić po udostępnieniu klucza odpowiedzi.
Szczegółowe informacje o egzaminie ósmoklasisty dostępne są na stronach internetowych CKE
(www.cke.gov.pl) oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych - https://www.oke.gda.pl/index.php?page=egzamin-osmoklasisty, https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/.
Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele mogą z tych stron nieodpłatnie pobrać:
informatory o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów;
przykładowe arkusze egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów;
arkusze pierwszego próbnego egzaminu ósmoklasisty;
arkusze egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w 2019 r.;
osiem zestawów zadań, zawierających wskazówki oraz szczegółowe wyjaśnienia
rozwiązań zadań i przykładowe realizacje odpowiedzi w zadaniach otwartych;
filmy o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.
Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci!
Minister Edukacji Narodowej wydał rozporządzenia w sprawie zdalnego kształcenia. Dyrektor ma obowiązek wprowadzić nauczanie zdalne, oraz zobowiązać nauczycieli do monitorowania wiedzy uczniów. Nie ma jednak konkretnych ram, w jakich szkoła ma się poruszać. To dyrektor wyznacza formę kontaktów zdalnych z uczniami i jest zobowiązany poinformować o tym uczniów, rodziców oraz nauczycieli.
Zdalne kształcenie w naszej szkole będzie przebiegało:
poprzez stronę internetową szkoły, na której nauczyciele będą umieszczać temat zajęć według dotychczasowego planu lekcji. W zakładkach nauczycieli będą pojawiały się (jak dotychczas) materiały i instrukcje, dzięki którym uczeń będzie mógł zrozumieć treści nauczania,
poprzez program Zoom (do wideokonferencji) – poprzez który nauczyciele będą prowadzili konsultacje. W związku z tym, iż nie wszyscy uczniowie maja dostęp do komputera lub smartfona z szybkim łączem internetowym, podczas konsultacji będziemy podsumowywać, co udało się wykonać, z czym uczniowie mają problem, cieszyć się swoim towarzystwem. Jeżeli chodzi o treści, nie znajdzie się nic dodatkowego, czego nie będzie na stronie szkoły w zakładkach nauczycieli,
poprzez komunikatory społecznościowe,
poprzez rozmowy telefoniczne, jeżeli nauczyciel zdecyduje się przekazać Państwu prywatny numer telefonu,
uczniowie i rodzice będą informowani o postępach w nauce poprzez indywidualne kontakty,
nauczyciele będą dla Państwa i uczniów dostępni w godzinach od 9 do 14 poprzez kontakt e-mail, komunikator społeczny, rozmowę telefoniczną, wideokonferencję i zawsze chętnie odpowiedzą na Państwa pytania.
Jeżeli będziecie mieli Państwo pytania, zapraszam do kontaktu pod numerem 602778369.
Postaram się rozwiać wątpliwości dotyczące kształcenia na odległość w naszej szkole.
Pozdrawiam Was serdecznie! Renata Piskorska – dyrektor szkoły
Zarządzenia dyrektora na czas nauczania zdalnego w naszej szkole - zarzadzenia_dyrektora_na_czas_nauczania_zdalnego.rtf
Drodzy uczniowie! Podczas przerwy spowodowanej epidemią mobilizujcie się do nauki w domu, rozwijajcie swoją kreatywność, skorzystajcie z propozycji przedstawianych Wam przez Waszych nauczycieli. Poniżej wstawiam Wam kilka porad - jak zorganizować sobie ten wyjątkowy czas.
Mam nadzieję, że niedługo spotkamy się w szkole - pozdrawiam Was serdecznie - Renata Piskorska - dyrektor
ROZMAWIAJMY Z DZIEĆMI O EMOCJACH
PRZEDSTAWMY DZIECKU INFORMACJE NA TEMAT EPIDEMII
ROZMAWIAJMY Z DZIEĆMI BEZPIECZEŃSWIE W SIECI
Drodzy uczniowie,
na stronie szkoły, w zakładce nauczyciele, na swoich podstronach nauczyciele przygotowali materiały do samodzielnej edukacji w domu. Mam nadzieję, że ta forma nauki pozwoli Wam odkryć nowe talenty, utrwali Waszą dotychczasową wiedzę i umiejętności oraz pozwoli na kreatywne spędzanie czasu. Zaglądajcie na stronę szkoły regularnie.
Pozdrawiam Was serdecznie - do zobaczenia w szkole - Renata Piskorska - dyrektor
Drodzy Uczniowie, zanim przystąpicie do ostatnich zmagań o jak najlepsze wyniki Waszej pracy w szkole, zanim przystąpicie do egzaminów zewnętrznych, zostajecie poddani niezwykle ważnemu egzaminowi z odpowiedzialności za siebie i za innych. Tak bowiem należy traktować 14-dniowy okres zawieszenia zajęć edukacyjnych. Choć dla wielu z Was jawi on się jako przyjemny czas odpoczynku od szkoły, i z pewnością taki też będzie, to warto zastanowić się, jak go wykorzystać z pożytkiem dla siebie i innych. Ci z Was, którzy z różnych powodów nie będą mogli uczestniczyć w kontaktach online ze swoimi nauczycielami, mają wiele możliwości, by nie zaprzestawać nauki czy też samokształcenia.Jednak najważniejszą sprawą jest Wasze zdrowie. Dbając o nie, zadbajcie też o zdrowie innych. Stąd mój gorący apel o unikanie większych skupisk ludzkich, typu centra handlowe. Miejcie na uwadze fakt, że możecie być nosicielami koronawirusa, który z Wami, młodymi i zdrowymi ludźmi, obejdzie się łagodnie, ale przekazany przez Was osobom starszym i schorowanym może stać się przyczyną ich poważnej choroby, a nawet śmierci. Bądźcie roztropni w zagospodarowywaniu tego „wolnego czasu”. Niech Wasza odpowiedzialna postawa sprawi, że rozprzestrzenianie się koronawirusa zostanie powstrzymane. Życzę Wam zdania tego egzaminu.
Marek GralikKujawsko-Pomorski Kurator Oświaty
Szanowni Państwo!
W związku z decyzją Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zawieszenia zajęć w szkołach, FINAŁ III EDYCJI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU - TADEUSZ KOŚCIUSZKO - BOHATER DWÓCH NARODÓW, zostaje przełożony. Prawdopodobny termin przeprowadzenia turnieju wiedzy oraz podsumowanie części literackiej i plastycznej to koniec maja lub początek czerwca 2020 r. Dokładny termin podany zostanie Państwu po ustabilizowaniu się sytuacji w kraju. Wyniki części literackiej oraz plastycznej podamy z dwutygodniowym wyprzedzeniem, po ustaleniu dokładnego terminu finału konkursu.
W odpowiedzi na telefoniczne zapytania, w związku, ze zmianą terminu oraz tak nagłym zawieszeniem zajęć przedłużamy również możliwość zgłoszenia się do konkursu oraz dosłania prac do dnia 8 kwietnia 2020 roku.
Dziękuję za wyrozumiałość, pozdrawiam serdecznie - Renata Piskorska - dyrektor szkoły.
Decyzją premiera RP wszystkie placówki oświatowe na terenie kraju zostają zamknięte od 12 do 25 marca 2020 r. Oznacza to, że wszelkie zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne zostają zawieszone od dnia jutrzejszego tj. 12 marca 2020 r. W tym czasie uczniowie powinni przebywać w domu i traktować ten czas jako kwarantannę.
W czwartek i piątek (12 i 13 marca) w godzinach od 6.30 do godz.15.30 zapewnimy opiekę świetlicową dla tych uczniów, których rodzice w sytuacjach wyjątkowych zdecydują się posłać dziecko do szkoły. Prowadzona będzie również opieka w przedszkolu.
Renata Piskorska – dyrektor szkoły
Nasza szkoła lubi działać, tym bardziej z im-PETem! W związku z tym zachęcamy do wspólnego propagowania ekologicznego używania butelek PET. Uczniowie klasy szóstej: Michalina Piskorska, Chiara Kwiatkowska, Emily Majewska, Wiktoria Wróblewska i Szymon Zadylak wraz z p. Elą Bender stworzyli w naszej szkole eko-kącik. Można w nim zauważyć skutki nieodpowiedzialnego wyrzucania śmieci, oraz wrzucić plastikowe butelki i korki do pojemnika. Warto zapoznać się również z powieszoną na ścianie instrukcją, która przypomni wam o odpowiednim przygotowaniu butelki do recyklingu. Zajrzyjcie także na stronę działaj z impetem i zagłosujcie na nasz eko-kącik, który zgłoszony został do ogólnopolskiego konkursu! Konkurs jest działaniem krótkofalowym, realizowanym w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Działaj z imPETem”, stanowiącym część praktyczną programu.
link do głosowania -https://dzialajzimpetem.pl/prace-konkursowe/?activate=true&key=7f88bb3439f89f84152eaaba8cd141857dcaf250
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych uczniowie klasy VII z nauczycielem historii Panem Pawłem Żółtowskim 27 lutego uporządkowali miejsce Pamięci Narodowej znajdujące się w Nowogrodzie. Zapalili znicze ku czci pomordowanych, odśpiewali hymn.
W pierwszym tygodniu marca na lekcjach historii uczniowie dowiedzieli się, dlaczego żołnierze rozwiązanych oddziałów Armii Krajowej i innych organizacji zbrojnych kontynuowali walkę. Uczniowie przypomnieli sobie postacie między innymi Witolda Pileckiego oraz Danuty Siedzikównej „Inki”.
Osiemnastego lutego 2020 r. uczestniczyliśmy w wycieczce do Torunia. Wyjazd zorganizowały nauczycielki: pani Agnieszka Kilińska-Piotrkowska i pani Dorota Jagielska. Razem z nami pojechali uczniowie klasy siódmej.
O godzinie 8.20 wyjechaliśmy z Nowogrodu. Pierwszym punktem naszej wyprawy był park trampolin - Jump Arena. Z atrakcji tego miejsca korzystaliśmy przez godzinę. Następnie pojechaliśmy do centrum miasta. Tam otrzymaliśmy zadanie terenowe w grupach, które polegało na wskazaniu najpiękniejszej kamienicy przy ul. Szerokiej. Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w domu Eskenów. Jest to oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu. Tam odbyła się lekcja muzealna, którą poprowadził pan Piotr Gużyński. Dotyczyła archeologii i wykopalisk z naszego regionu. Po lekcji udaliśmy się do wozowni - galerii sztuki współczesnej. Obejrzeliśmy tam dwie wystawy. Pierwsza składała się z obrazów olejnych Marzeny Tauer-Koneckiej, druga pt. ,,Światłoczułość", pokazywała instalacje artystyczne Ewy Kuleszy. Dla niektórych z nas była to pierwsza wizyta w takim miejscu. W drodze powrotnej rozmawialiśmy o atrakcjach wycieczki oraz szkolnych lekturach. Wszyscy cieszyliśmy się z udanego dnia i faktu spędzania go poza budynkiem szkoły. Do Nowogrodu dojechaliśmy o godzinie 15.00.
Najbardziej podobał nam się czas w parku trampolin, wszyscy dobrze się tam bawiliśmy. Chętnie wrócimy do Jump Areny przy kolejnej okazji. Ciekawym doświadczeniem było również zadanie terenowe oraz oglądanie wykopalisk. Wycieczkę uznajemy za udaną i już czekamy na kolejny wyjazd.
Uczniowie klasy VI
W środę 19.02.2020 uczniowie klasy szóstej zaprezentowali efekty swojej pracy wykonanej w ramach projektu edukacyjnego pt. „Kraina Czarów”. Polegał ona na realizacji jednego z trzech zadań związanych z omawianą na języku polskim lekturą „Alicja w Krainie Czarów”.
Szóstoklasiści przygotowali gry planszowe związane z treścią dzieła, napisali książki, w której przedstawili kolejne przygody głównej bohaterki lub wykonali kostiumy teatralne dla nierealistycznych postaci z lektury.
W prezentacji pracy uczniów klasy szóstej uczestniczyli ich starsi koledzy i koleżanki. Najprzyjemniejszą częścią tego spotkania było wspólne testowanie gier. Na podziw zasłużyły również książki oraz przygotowane kostiumy. Dzięki realizacji tego projektu uczniowie wykazali się twórczym myśleniem oraz kreatywnym wykorzystaniem treści lektury, a szkoła wzbogaciła się o oryginalne pomoce dydaktyczne. Opiekunką projektu była nauczycielka języka polskiego – p. Agnieszka Kilińska-Piotrkowska.
Czy archeologia jest ciekawa? Skąd pochodzą zabytki, które znajdują się w toruńskim muzeum? Czy w Nowogrodzie i okolicach Golubia-Dobrzynia można nadal znaleźć ciekawe wykopaliska? Na te i wiele innych pytań, wraz z pracownikami Muzeum Okręgowego w Toruniu, nasi uczniowie szukają odpowiedzi realizując program edukacyjny „Lokalne pradzieje”. Zajęcia w ramach tego przedsięwzięcia rozpoczęły się w styczniu 2020 r. i będą realizowane przez cały rok. Dzięki współpracy z muzeum młodzież z Zespółu Szkolno-Przedszkolnego w Nowogrodzie ma niepowtarzalną okazję w ciekawy sposób uczyć się lokalnej historii i pogłębiać swoją wiedzę na temat archeologii. Zajęcia odbywają się w Toruniu w zabytkowych budynkach (siedziba muzeum). W projekcie uczestniczą wszyscy uczniowie klas 6-8 pod kierunkiem p. Agnieszki Kilińskiej-Piotrkowskiej.
„Program edukacyjny „Lokalne pradzieje” ma na celu przybliżenie społecznościom lokalnym znaczenia dziedzictwa kulturowego, zarówno pradziejowego, jak i dziewiętnastowiecznego”. Jest on związany z publikacją „Kolekcja archeologiczna Muzeum Towarzystwa Naukowego w Toruniu w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu”. Założyciele i pierwsi działacze tego towarzystwa wywodzili się z polskiego ziemiaństwa. W XIX wieku, kiedy Polska była pod zaborami, „realizowali swój patriotyzm przez wysiłek intelektualny i materialny nakierowany na zachowanie polskości”. Na ich przykładzie w projekcie prezentowane są wzorce lokalnych patriotów, którzy dbając o historię, myśleli o wspólnym dobru narodu.
Realizując ten projekt, oprócz zdobywania nowej wiedzy i umiejętności, uczniowie mają okazję obcować z eksponatami muzealnymi. Ta część warsztatów wzbudza najwięcej emocji.
Zespół Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu będzie prowadził w naszej szkole zajęcia w ramach Ekonomicznej Akademii Malucha. To efekt projektu realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim. W ramach zajęć prowadzone będą warsztaty i gry z zakresu szeroko rozumianej edukacji ekonomicznej. Obejmować one będą tematykę ze świata finansów, planowania i gospodarowania budżetem domowym. Uczniowie biorący udział w projekcie będą mogli poznać polskie monety i banknoty, wartość pieniądza. Nauczą się oszczędzania i mądrego wydatkowania pieniędzy. Zajęcia prowadzone będą przez wykwalifikowaną kadrę w formie gier i zabaw. Dla uczestników zajęć zaplanowano drobne upominki. Finałem projektu będzie - wyjazd wszystkich uczestników Akademii wraz z opiekunami do Warszawy. Tu zwiedzą nowoczesne multimedialne muzeum - Centrum Pieniądza. Specjalnie dla nich przygotowywane są warsztaty „Orzeł czy reszka, gdzie zwierzak mieszka?”
Mobilny projekt edukacyjny „Ekonomiczna Akademia Malucha”
finansowany jest ze środków Narodowego Banku Polskiego.
Został objęty honorowym patronatem starosty golubsko-dobrzyńskiego Franciszka Gutowskiego.
14 LUTEGO był okazją do świętowania, większość uczniów oraz nauczycieli była ubrana w kolor czerwony. Stałym elementem tego święta jest wzajemne wręczanie sobie ozdobnych kartek, poprzez które można przekazać wyrazy miłości lub sympatii. To dobry sposób na wzmocnienie przyjaźni. O pocztę walentynkową zadbał szkolny samorząd. Klasa IV na lekcji techniki przygotowała foto - ramkę z sercami, podczas przerwy można było sobie wykonać walentynkowe zdjęcie.
Emocje takie jak miłość, przyjaźń, czy sympatia powodują, że żyje się nam lepiej,
więc postarajmy się mówić innym o tym, co czujemy.
Nasza szkoła jest miejscem, w którym odbywają się różnego typu akcje charytatywne i działania wolontariackie. Nowością w szkole jest podjęcie współpracy z Fundacją Rak'n'Roll, która „zmienia schematy myślenia o chorobie nowotworowej i działa na rzecz poprawy jakości życia chorych na raka”.
Pani Agnieszka Kilińska-Piotrkowska – nauczycielka języka polskiego promuje wśród młodzieży edukację zdrowotną oraz zachęca uczniów do oddawania włosów na rzecz osób dotkniętych chorobą. Sama już 2 razy ścięła swoje włosy z myślą o tej akcji. Jej śladem poszła Emilia Cieszyńska z klasy siódmej, która postanowiła skrócić swoje piękne włosy po to, aby wesprzeć akcję „Daj Włos”. Uczennica wykazała się przy tym empatią i dużą dojrzałością emocjonalną.
„Obecnie w Polsce peruki z naturalnych włosów są nierefundowane przez NFZ, a ich cena jest wyjątkowo wysoka. W odpowiedzi na tę sytuację ruszył program „Daj Włos!”. Każdy, kto chce obciąć włosy, może to zrobić w dobrym celu – na peruki dla kobiet w trakcie chemioterapii. Dzięki temu [chore] mogą wyglądać znacznie lepiej i mają więcej siły w drodze do zdrowia”.
Zachęcamy wszystkich, którzy mają długie włosy, do przystąpienia do akcji.
https://www.raknroll.pl/daj-wlos/
Powered by aSc EduPage