"Śpiewajże, słowiku, w zielonym gaiku"..
25 maja w naszej szkole odbył się VIII Festiwal Pieśni i Muzyki Ludowej. Celem festiwalu organizowanego od dziewięciu lat jest idea chronienia kultury ludowej, która przekazywana z pokolenia na pokolenie ma szansę przetrwać przez wiele następnych pokoleń. Dlatego uczestnikami nowogrodzkiego Festiwalu zawsze są najmłodsze dzieci przedszkolne, młodzież oraz dorośli w różnym wieku.
Pieśni ludowe zaprezentowane przez uczestników cieszyły się dużym uznaniem zarówno Komisji Oceniającej, jak i publiczności. Wśród pieśni pojawiły się : „Siała baba mak”, „Czerwone jagody”, „Hej, bystra woda”, „Tolido” , „Poszła Karolinka”, „Szła dzieweczka do laseczka” i wiele, wiele innych….
Uczestnicy Festiwalu przybyli :z SP Wrocki, SP Lisewo, SP Węgiersk,
SP Płonne, Gimnazjum z Gałczewa, Gimnazjum z Radomina, Pani Sabina Skrzeszewska z Macikowa, zespół Con Anima z Radomina, Grodzianki z Nowogrodu i Wesoła Harmonia z Golubia – Dobrzynia.
W pracy Komisji brali udział: dyrektor Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni – pani Agnieszka Brzezińska, sekretarz Urzędu Gminy – pan Krzysztof Pieczka, przedstawiciel Towarzystwa Wsi Nowogród i Okolic- pan Mariusz Sikora .
Komisja była zgodna co do przyznania Grand Prix – otrzymali je uczniowie Gimnazjum w Gałczewie - Paulina Sławkowska i Łukasz Kamiński za wspaniały wspólny śpiew „Pognała wołki na Bukowinę „ i „ Wiła wianki”.
I miejsca w różnych kategoriach wiekowych otrzymali: Oddział Przedszkolny z Golubia-Dobrzynia, Marta Kończalska ( Nowogród), Gutmann Emilia i Więczkowska Daria ( Wrocki), Dominika Stefańska (Płonne), Kamil Osiński ( Gimnazjum Radomin), Agata Jagielska (Nowogród) i zespół „Wesoła Harmonia”.
Bez względu na przyznane miejsca każdy śpiewający artysta otrzymał nagrodę.
Atrakcją Festiwalu była wystawa prac lokalnych artystów . Swoją twórczość zaprezentowały następujące osoby: Halina Pietruszyńska, , Barbara Grabowska, Maria Wrzesińska, Monika Zielińska, Sabina Skrzeszewska, Koło Gospodyń Wiejskich w Macikowie oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nowogrodzie.
Można było posilić się kiełbaską z grilla, chlebem ze smalcem i ogórkiem czy też skosztować ciasto, wypić kawę, herbatę……
Organizacja Festiwalu to sukces wielu osób, które rzeczowo, fizycznie i finansowo przyczyniły się do jego przygotowania.