W piątek 2 października jak co roku przystąpiliśmy do udziału w ogólnoświatowej akcji obchodów Dnia Tabliczki Mnożenia. Tego dnia zarówno na lekcjach matematyki jak i w czasie przerw międzylekcyjnych uczniowie mieli okazję utrwalić i doskonalić mnożenie rozwiązując przygotowane specjalnie na ten dzień karty pracy lub rywalizując ze sobą w trakcie zabaw i gier wykorzystujących znajomość tabliczki mnożenia. Uczniowie wzięli udział także w meczu Tabliczki Mnożenia udostępnionym na portalu matzoo.pl, który od lat cieszy się wśród naszych uczniów dużym zainteresowaniem. W akcję włączyli się również uczniowie klas młodszych, którzy mimo, że tabliczkę mnożenia dopiero poznają, przygotowywali piękne plakaty, które już kilka dni wcześniej zostały rozwieszone na korytarzu szkolnym i zapowiadały to wydarzenie.
Loteria charytatywna dla Piotra Bachnickiego
"Każdy gest nawet najdrobniejszy zmienia świat....czyjś świat"
W dniu 4 października Samorząd Szkolny pod opieką nauczycieli oraz przy wsparciu Rady Rodziców przeprowadził loterię fantową, z której dochód został przeznaczony na rehabilitację mieszkańca Nowogrodu, sąsiada szkoły Pana Piotra Bachnickiego. Udało się sprzedać 500!!! losów - Dziękujemy bardzo, wszystkim którzy odwiedzili stoisko, za które odpowiadaliśmy. W zbieranie fantów było zaangażowanych wiele osób, punkty zbiórek to: Urząd Gminy Golub - Dobrzyń, Gminne Przedszkole w Ostrowitem oraz nasza szkoła. Wszystkim darczyńcom Bardzo Dziękujemy:)
Organizatorem tego szczytnego wydarzenia był LZS Białkowo, OSP Nowogród oraz Gmina Golub-Dobrzyń pod patronatem Fundacji Werwa Team.
W naszej miejscowości zorganizowano Turniej Piłkarski połączonym z licytacją charytatywną. Podczas turnieju było można skorzystać z dodatkowych atrakcji - obejrzeć wozy strażackie, skorzystać z animacji dla dzieci, posłuchać muzyki w wykonaniu występ zespołu Deja Vu, dużą atrakcja cieszyły się słodkości przygotowane przez KGW Nowogród oraz Paliwodzizna, atrakcją były również lawendowe ciasteczka, które upiekły Panie ze "Wsi Maciejowej Duszy". Dużym powodzeniem cieszyły się kiełbaski przygotowywane przez Strażaków z OSP Nowogród. I to wszystko z myślą o zdrowiu Pana Piotra, za którego społeczność szkoły trzyma ogromne kciuki!!!
11
DZIEŃ CHŁOPAKA
Z okazji Dnia Chłopaka życzymy naszym wspaniałym chłopcom ze szkoły w Nowogrodzie śmiałości w dążeniu do własnych celów, odwagi w kroczeniu swoją drogą i wytrwałości w każdym działaniu.
30 września dziewczynki z naszej szkoły pamiętały o swoich kolegach. Żeńska część Samorządu Szkolnego stanęła na wysokości zadania organizując konkursy dla klas I-III oraz IV-VIII, w których wybrano najprzystojniejszego, najmądrzejszego oraz najzabawniejszego kolegę. Dziewczyny zadbały o upominki oraz słodkości.
W klasach I-III tytuły uzyskali:
- NAJPRZYSTOJNIEJSZY - Adrian Piskorski,
- NAJMĄDRZEJSZY - Michał Szymczak,
- NAJZABAWNIEJSZY - Paweł Lewandowski,
W klasach IV-VIII tytuły uzyskali:
- NAJPRZYSTOJNIEJSZY - Tymoteusz Dudkiewicz
- NAJMĄDRZEJSZY - Piotr Zalewski,
- NAJZABAWNIEJSZY - Bartek Kluszczyński
74
Test praktyczny z demokracji - Wybory do Samorządu Szkolnego
W trzecim tygodniu września naszą szkolę opanowała kampania wyborcza do Samorządu Szkolnego. Uczniowie walczyli o stanowisko przewodniczącego i składali przedwyborcze obietnice. Każdy starał się przekonać kolegów, aby na niego oddali głos.
W zorganizowanych w ubiegłym tygodniu wyborach przedstawicielami uczniów zostali:
- Piskorska Michalina - kl. VII - Przewodnicząca szkoły,
- Dudkiewicz Tymoteusz - kl. VIII - Z-ca przewodniczącego,
- Emily Majewska - kl. VII - Skarbnik,
- Wiktoria Wróblewska - Członek
- Jakub Wiśniewski - Członek,
- Franek Blokowski - Członek
Wybranym uczniom gratulujemy i życzymy, aby podejmowane na rzecz szkoły działania dały im wiele radości i satysfakcji.
Opiekunem Samorządu uczniowie wybrali Pana Pawła Żółtowskiego.
Sprzątaliśmy Świat
W piątek 19 września nasze przedszkole oraz szkoła po raz kolejny włączyły się do akcji ekologicznej na rzecz poszanowania środowiska Sprzątanie świata – Polska 2020r. Temat tegorocznej edycji to: „PLASTIK. REZYGNUJĘ. REDUKUJĘ. SEGREGUJĘ"
Przedszkolaki podczas zajęć rozmawiały o ekologii. Uczyły się jak nie tworzyć niepotrzebnych śmieci, a tym samym troszczyć się o najbliższe otoczenie. Dzieci poznały sposoby sortowania śmieci od gospodarstwa domowego do wysypiska odpadów. Wiedzą, że należy segregować śmieci i przeciwdziałać zanieczyszczaniu naszej planety. Zadbały również o teren przyszkolny, na którym w tym dniu jakiś tajemniczy "Śmieciuszek" zostawił dla nich górę plastiku do posprzątania ....oj nieładnie, nieładnie. Na szczęście nasze przedszkolaki doskonale poradziły sobie z plastikiem.
Klasy I-III zadbały o teren naszej miejscowości, pod opieką wychowawców dzieci udały się na wiejskie boisko sportowe, w okolice kościoła parafialnego oraz cmentarza. Musimy stwierdzić, że w tym roku czekało na nas o wiele mniej odpadów niż w latach poprzednich, mamy nadzieję, że to dobry znak.
Na zakończenie dzieci otrzymały kiełbaski z grilla ufundowane przez Urząd Gminy Golub - Dobrzyń oraz Radę Rodziców.
Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują. W związku z powyższym grupa uczniów naszej szkoły oczyszczała las. Klasy IV-VIII od rana wyruszyły w stronę Paliwodzizny. Przy leśniczówce uczniowie spotkali się Panem Leśniczym, który wskazał nam tereny leśne wymagające uporządkowania. Śmieci nie tylko szpecą krajobraz, zniechęcają również do spacerów po lesie. Są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.
Przewodnikiem po lesie był Pan Leśniczy Paweł Rokitnicki, który na zakończenie naszej pracy zorganizował nam ognisko. Grupą opiekowali się wychowawcy klas IV-VIII.
13
Msza za Ojczyznę
17 września w kościele parafialnym w Nowogrodzie odbyła się Msza dziękczynna poświęcona 100.rocznicy wygranej wojny 1920 roku. Nabożeństwo było częścią projektu "Historia Piórem pisana" realizowanego przez Towarzystwo na Rzecz Rozwoju Wsi Węgiersk i Macikowo. Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w osobach Jakub Wiśniewski, Emilia Cieszyńska, Karolina Żuchowska. Opiekę nad uczniami sprawował Pan Paweł Żółtowski.
Pan Policjant w przedszkolu
W czwartek 17 września przedszkolaki wzięły udział w spotkaniu z Panem Tomaszem Stefańskim - Policjantem Komendy w Golubiu - Dobrzyniu oraz Radnym Gminy Golub-Dobrzyń. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie zachowywać się w domu i na dworze. Dziękujemy firmie Wytwórnia Premiksów LNB za prezenty dla wszystkich dzieci. Dziękujemy również przedstawicielom firmy Panom Łukaszowi Wodzyńskeimu oraz Arturowi Lewandowskiemu za zorganizowanie spotkania w naszym przedszkolu. Inicjatorem wydarzenia była Pani Karolina Drzażdżewska - wychowawca grupy Tygryski.
Narodowe Czytanie 2020
Józef Czechowicz – wybitny polski poeta dwudziestolecia międzywojennego stwierdził: „Kto czyta - żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany”. O sile jego słów przekonali się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, którzy w piątek 4 września uczestniczyli w akcji „Narodowego Czytania”.
Dzięki głośnemu odczytaniu kilku scen dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna”, uczestnicy tego wydarzenia na godzinę przenieśli się w baśniowy i legendarny czas nad Gopło, gdzie wraz z Kirkorem przeżywali rozterki związane z poszukiwaniem odpowiedniej kandydatki na żonę. Natomiast Goplana z Chochlikiem, Skierką i Grabcem wzbudziła w słuchaczach szczery uśmiech i pokazała, że dramat ten, pomimo tragicznego zakończenia, zawiera zabawne dialogi i komiczne sytuacje.
Podczas Narodowego Czytania 2020 odbył się konkurs na najładniejsze odczytanie jednej z ról dramatu. Poszczególne fragmenty „Balladyny” odczytywali uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, którzy wyrazili chęć zaprezentowania innym tekst z podziałem na role. Jury w składzie: p. A Kilińska-Piotrkowska, p. P. Żółtowski, Michalina Piskorska, Franciszek Blokowski, Michał Angowski, Korneliusz Dudkiewicz stwierdziło, że jego zwyciężczynią została Karolina Żuchowska. Serdecznie gratulujemy najlepszego wcielenia się w postać dramatu! Wszystkich zachęcamy do przeczytania utworu Juliusza Słowackiego „Balladyna”.
1
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
1.09.2020 – wtorek
830 - Msza Święta – dzieci, które przyjadą autobusem idą do kościoła pod opieką nauczyciela,
930 - upamiętnienie ofiar II Wojny Światowej, złożenie kwiatów w miejscu pamięci narodowej,
1000 - spotkania w szkole:
- KLASA I - spotkanie uczniów i rodziców z dyrektorem oraz wychowawcą Panią Małgorzatą Gręźlik w sali gimnastycznej (opiekunów obowiązują maseczki),
- KLASY II - VIII - spotkanie uczniów z wychowawcami w klasach,
II-s.12 - wychowawca Pani Marzena Dulczewska,
III-s.16 - wychowawca Pani Monika Podraza,
IV-V-s.18 - wychowawca Pani Sylwia Klugiewicz,
VI-s.6 - wychowawca Pan Tomasz Niemira,
VII-s.17 - wychowawca Pani Agnieszka Kilińska - Piotrkowska,
VIII-s.11 - wychowawca - Pani Dorota Jagielska.
- ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE - spotkania z wychowawcami w salach, dziecku z oddziału przedszkolnego może towarzyszyć jeden opiekun (opiekuna obowiązuje maseczka),
Króliczki – s.4 - wychowawca Pani Adriana Kwiatkowska,
Tygryski – s.2 - wychowawca Pani Karolina Drzażdżewska,
Puchatki –s.1 - wychowawca Pani Anna Warnel
ZASADY WCHODZENIA DO BUDYNKU SZKOŁY DNIA 1 WRZEŚNIA
- dzieci i rodzice z oddziału przedszkolnego Puchatki wchodzą wejściem od strony południowej,
- dzieci z odziałów Króliczki, Tygryski oraz uczniowie klasy I – wejściem od strony sali gimnastycznej.
- uczniowie klas II-VIII wchodzą wejściem od strony północnej (od sztani).
AUTOBUS SZKOLNY ODWOZI DZIECI O 11.00
OBOWIĄZUJE DEZYNFEKCJA RĄK oraz DYSTANS SPOŁECZNY
ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSU SZKOLNEGO 2020/2021
PRZYJZD DO SZKOŁY
Białkowo – 7.15
Golub-Dobrzyń – dworzec - 7. 25
Golub – Dobrzyń – Żeromskiego – 7.26
Ruziec – 7.30
Rudaw -7.40
Kamienny Smug – 7.45
Paliwodzizna I – 7.50
Paliwodzizna II – 7.52
Nowogród SP – 7.55
Babiak – 7.55
Nowogród SP – 8.10
ODJAZD ZE SZKOŁY
Nowogród – 15.00
Babiak – 15.05
Paliwodzizna II – 15.08
Paliwodzizna I – 15.10
Kamienny Smug – 15.15
Rudaw – 15.20
Ruziec – 15.30
Golub – Dobrzyń – Żeromskiego – 15.33
Golub-Dobrzyń – dworzec - 15.35
Białkowo – 15.45
W AUTOBUSIE DZIECI OBOWIĄZUJĄ MASECZKI
OPIEKĘ NAD UCZNIAMI SPRAWUJE KIEROWCA
Wyprawka przedszkolaka
GRUPA PANI ADRIANY KWIATKOWSKIEJ
Wyprawka dla Oddziału Przedszkolnego KRÓLICZKI (5 - 6latki) w roku szkolnym 2020/2021
1. Podręcznik: Pakiet Odkrywam siebie BB+, Złota kolekcja. Wydawnictwo MAC Edukacja. ( Karty pracy cz. 1-4, wyprawka). We wrześniu w ramach pakietu, dzieci otrzymają dodatkowe karty pracy.
2. Tenisówki
3. Kubek, szczotka i pasta do zębów – wszystko podpisane
4. Blok techniczny, duży – kolorowe kartki
5. Blok techniczny, duży – białe kartki
6. Bibuła ( biały, czarny, czerwony, )
7. Teczka z gumką do prac plastycznych x2
8. Farby plakatowe 12 kolorów, pędzle
9. Plastelina 12 kolorów
10. Kredki ołówkowe grube ( Bambino)
11. Piórnik, dwa ołówki , ostrzynkę
12. Nożyczki z okrągłymi końcami
13. Dwa duże kleje w sztyfcie
14. Patyczki do liczenia
15. Kolorowanka
16. Ręcznik papierowy
Język angielski:
My World Starter Funbook, wyd. Nowa Era
My World Starter, Książka ucznia z ćwiczeniami i płytami CD, wyd. Nowa Era
Religia:
6 latki „Tak! Jezus mnie kocha” - ks. dr Krzysztof Mielnicki, Elżbieta Kondrak, wyd. Jedność
5 latki - „Spotkania dzieci Bożych” - Dariusz Kurpiński, Jerzy Snopek, wyd. Jedność
GRUPA PANI KAROLINY DRZAŻDŻEWSKIEJ
Wyprawka dla Oddziału Przedszkolnego TYGRYSKI (4 - 5 latki) w roku szkolnym 2020/2021
Pakiet książek „Odkrywam siebie – złota kolekcja” wyd. MAC Edukacja
- poziom: * A+( 4-latki);
- poziom * BB+ (5-latki)
Religia:
5 latki - „Spotkania dzieci Bożych” - Dariusz Kurpiński, Jerzy Snopek, wyd. Jedność
4 latki - "Świat dziecka Bożego” - Dariusz Kurpiński, Jerzy Snopek, wyd. Jedność
WYPRAWKA PLASTYCZNA
- kredki w piórniku
- farby (bez pędzelków)
- kleje w sztyfcie (3 szt.)
- plastelina
- pastele olejne
- blok techniczny biały i kolorowy A3 (duży)
- ostrzynka
- nożyczki
- kolorowanka
- patyczki do liczenia
- ręczniki papierowe
- chusteczki higieniczne w kartoniku
- chusteczki nawilżane
- szczoteczka do zębów, pasta i kubeczek
Proszę by wszystko w miarę możliwości było podpisane.
GRUPA PANI ANNY WARNEL
Wyprawka dla Oddziału Przedszkolnego TYGRYSKI (3 - 4 latki) w roku szkolnym 2020/2021
3 LATKI
KSIĄŻKI
-
Pakiet „Odkrywam siebie” - złota kolekcja, poziom A (trzylatki); karty pracy cz 1-2;
WYPRAWKA PLASTYCZNA
-
kolorowanka
-
kapcie
-
kubek, szczoteczka i pasta do zębów (podpisane)
-
ryza białego papieru
-
blok techniczny kolorowy
-
teczka na gumkę
-
farby plakatowe + pędzelki
-
plastelina
-
kredki ołówkowe w piórniku
-
ostrzynka
-
nożyczki z okrągłymi końcami
-
3 duże kleje w sztyfcie
-
chusteczki nawilżane
-
chusteczki higieniczne w kartoniku
-
mydło w płynie
-
ręcznik papierowy
-
worek z ubraniami na przebranie
4 LATKI
KSIĄŻKI
-
Pakiet „Odkrywam siebie” - złota kolekcja, poziom A+ (czterolatki); karty pracy cz 1-2;
WYPRAWKA PLASTYCZNA
-
kolorowanka
-
kapcie
-
kubek, szczoteczka i pasta do zębów (podpisane)
-
ryza białego papieru
-
blok techniczny kolorowy
-
teczka na gumkę
-
farby plakatowe + pędzelki
-
plastelina
-
kredki ołówkowe w piórniku
-
ostrzynka
-
nożyczki z okrągłymi końcami
-
3 duże kleje w sztyfcie
-
chusteczki nawilżane
-
chusteczki higieniczne w kartoniku
-
mydło w płynie
-
ręcznik papierowy
-
worek z ubraniami na przebranie
-
Wyprawka dla Pierwszaka
Podręczniki dla pierwszoklasistów są bezpłatne. Dzieci otrzymają je na początku roku szkolnego. Korzystać będą z podręcznika „Elementarz odkrywcy” oraz odpowiednio dobranych zeszytów ćwiczeń.
Uczniowie klasy I otrzymają również bezpłatnie podręcznik i ćwiczenia do nauki języka angielskiego.
Rodzice dokonują zakupu katechizmu do nauki religii - „Poznaję Boży świat” - ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak, J. Snopek, wydawnictwa Jedność.
W załączniku materiały jakich dziecko bedzie potrzebowało do nauki w klasie pierwszej - WYPRAWKA_PIERWSZOKLASISTY.pdf
Podręczniki do religii 2020 / 2021
W roku szkolnym 2020 / 2021 uczniowie uczęszczający na zajęcia religii będą korzystać z następujących podręczników (podręczniki należy zakupić dziecku we własnym zakresie):
Podręczniki z wydawnictwa "Jedność"
ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE
4 - latki w grupie Tygryski „Świat dziecka Bożego”, Dariusz Kurpiński, Jerzy Snopek
5 - latki „Spotkania dzieci Bożych” - Dariusz Kurpiński, Jerzy Snopek
6 - latki „Tak! Jezus mnie kocha” - ks. dr Krzysztof Mielnicki, Elżbieta Kondrak
KLASA I
„Poznaję Boży świat” - ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak, J. Snopek,
KLASA II
„Idziemy do Jezusa” – red. ks. dr Jarosław Czerkowski, Elżbieta Kondrak,
KLASA III - uwaga + zeszyt ćwiczeń
1. „Jezus jest z nami ” – podręcznik - D. Kurpiński, J. Snopek. Red. ks. J. Czerkawski, E. Kondrak
2. „Jezus jest z nami ” – zeszyt ćwiczeń - D. Kurpiński, J. Snopek. Red. ks. J. Czerkawski, E. Kondrak
KLASA IV i V - uwaga + zeszyt ćwiczeń
1. „Miejsca pełne Bogactw” - podręcznik - Ks dr K. Mielnicki, E. Kondrak, B. Nosek
2. „Miejsca pełne Bogactw” - zeszyt ćwiczeń - Elżbieta Kondrak, Ewelina Parszewska
KLASA VI - uwaga + zeszyt ćwiczeń
1. "Tajemnice bogatego życia" - ks. dr Krzysztof Mielnicki, Elżbieta Kondrak, Ewelina Parszewska
2. "Tajemnice Bogatego życia" - Elżbieta Kondrak, Ewelina Parszewska, Agnieszka Sętorek
KLASA VII
"Błogosławieni, którzy szukają Jezusa" - ks. dr Krzysztof Mielnicki, Elżbieta Kondrak, Ewelina Parszewska
KLASA VIII
„Błogosławieni, którzy ufają Jezusowi” - ks. dr Krzysztof Mielnicki, Elżbieta Kondrak, Ewelina Parszewska
Absolwenci naszej szkoły z piękną inicjatywą.
Zuzanna Pietruszyńska - absolwentka 2016 oraz Konrad Pietruszyński - absolwent 2020 postanowili zadbać o ważną część nowogrodzkiej historii - miejsce pamięci narodowej - kamienną płytę. Płyta upamiętnia miejsce śmierci 10 Polaków, zamordowanych przez powieszenie podczas II wojny światowej. Powstanie płyty oraz kopca, na którym została ona w 1966 roku posadowiona było zasługą harcerskiej drużyny działającej wówczas na terenie Nowogrodu.
Taką relację przygotowała Zuzanna z Konradem.
"Rzadko się odzywam na tematy historyczne, bo czuję, że posiadam zbyt małą wiedzę. Tym razem jednak postanowiłam coś powiedzieć. Kilka lat temu dowiedziałam się o istnieniu miejsca pamięci o fragmencie Polskiej historii. O miejscu gdzie zginęli niewinni ludzie, którzy mieli swoje życie, rodziny i obowiązki. Zostali oderwani od codzienności na wieczność przez to, że ktoś chciał czegoś więcej niż zwykłego szacunku, przez to, że ktoś uważał się za nadczłowieka i myślał, że należy się mu coś więcej niż komuś innemu.
Razem z Konrad Pietruszyński, który był pomysłodawcą, postanowiliśmy, że takie miejsce nie powinno być zapomniane. W szczególności, że ktoś o nim wie i ma siłę, by o nie zadbać. Udaliśmy się tam i wykorzystaliśmy około 8 godzin naszego wolnego czasu. Wydaje nam się, że było warto.
Poniżej umieszczam zdjęcia płyty, która została tam umieszczona ponad 50 lat temu oraz historie, którą chciałabym przedstawić w swój sposób.III IV 1942
Wróciłem dzisiaj do domu przerażony, czuję, że dzisiejszy dzień nie przyniesie nic dobrego. Cały czas się denerwuję przez tych dwóch oderwanych od rzeczywistości, delikatnie mówiąc, gnojków. Chodzą sobie tutaj jak po swojej ziemi, jeszcze wyżywają się na Bogu ducha winnym człowieku. Dumni „członkowie Hitlerjugend”, ciekaw jestem z czego oni są tak dumni. Niewinnego człowieka tak potraktować, jeszcze nie w pełni zdrowego!! Tak, dziś do Ciechanowskiego się dobrali. Za co? Nie wiem, on sam nie wie co robi, oni zdaje się podobnie...
Na szczęście na szyderstwach dziś się skończyło, trochę go poturbowali ale znając ich możliwości, to nie będzie koniec.IV IV 1942
Sąsiad dziś do mnie przyszedł, słyszał rozmowę, z której wynikało, że Ciechanowski będzie miał problemy. Sprawą zainteresowała się żandarmeria. To już tylko kwestia czasu, a zostanie wezwany na przesłuchanie. Po co do cholery? Ten człowiek nic nie zrobił... Modlić się tylko zostało, żeby nikt więcej ze wsi na tym nie ucierpiał.IX IV 1942
Stało się. To oni zaczęli. Ciechanowski nie żyje, zabili go. Ja sam chyba ledwo z życiem uszedłem. To był chyba najbardziej stresujący czwartek w moim życiu. Aresztowali nas, nikt nawet nie odważył się zapytać dlaczego. Dziwi mnie, że nadal mogę jeszcze myśleć. Nie wiem czy ucieczka z aresztu była dobrym pomysłem ale może to dało nam kilka godzin życia więcej, a może oni odpuszczą, może to była mała wygrana. Teraz siedzę w kościele i zastanawiam się czy ten koszmar się skończył. Siedzimy tu już kilka godzin, widzę tu chyba każdego, kogo zdążyłem poznać. Pomyśleć, że za kilka dni przyszedłbym tu z własnej woli się pomodlić, a teraz? Nawet w Domu Bożym nie da się czuć bezpiecznie. Czuje łzy w oczach ale wiem, że nie na to teraz czas.XXVI IV 1942
Nigdy wcześniej nie widziałem naraz tak wielu Niemców. Nie mam pojęcia co się dzieje i czy ma to jakiś związek z wydarzeniami ostatnich tygodni. Wiem, że znów kogoś aresztowali. Boję się wyjść na ulicę. Wszędzie widzę żandarmerie, wojsko, a nawet gestapo.XXVII IV 1942
Przyszli do mnie. Ledwo co wstałem, a już usłyszałem nieprzyjazne pukanie do drzwi, odpowiedniejszym słowem byłoby walenie w drzwi. Przeraziłem się, tu jest przecież moja żona, moje dzieci. Kamień mi z serca spadł, gdy usłyszałem, że mam się tylko stawić o ósmej na posterunku. Z jednej strony szczęście, z drugiej czuję, że nic dobrego to mi nie przyniesie.Ósma, ustawiają nas w kolumny. Obok mnie stoi jeszcze czterech innych mężczyzn. Tak naprawdę widzę tu każdą znajomą męską twarz. Prowadzą nas w kierunku cmentarza. Już nie czuję strachu. Wiem, że to koniec, jeszcze nie wiem dla kogo dokładnie. To pewny koniec. To co widzę mnie sparaliżowało. Dwie szubienice, na każdej 5 sznurów. Minimum dziesięć ofiar. Dziesięć niewinnych osób dziś straci życie.
Słyszę. Ty! Ty! Ty! Idę. Słyszę. Ktoś wygłasza przemówienie. Czuję sznur na mojej szyi. Słyszę. Za jednego Niemca, zginie dziesięciu Polaków. Choć ledwo stoję, z ust wyrywa mi się krzyk. „Niech żyje Polska! Niech żyje Polska! Niech...”.
Zaraz, ja żyje. O Boże, żyje! Lina się zerwała. Boże, czy to koniec na dziś? Boże, czy wrócę dziś do domu?
Oni znów gdzieś nas prowadzą. Idziemy do kościoła. Ja i... Jego twarzy poznać nie mogę...
Stoję pod kościołem, jakiś Niemiec stoi za mną. Łza za łzą, oddech za oddechem. Polsko, kocham Cię, nie zdążyłem zawalcz.."Koleje miejsce związane z tymi tragicznymi wydarzeniami to pomnik znajdujący się obok kościoła parafialnego ufundowany przez mieszkańców Nowogrodu, na którym znajduje się napis:
"OFIAROM MORDU HITLEROWSKIEGO
ZAMORDOWANYM DN. 27-IV- 1942
KILIŃSKIEMU LEONOWI
MIESZCZYŃSKIEMU JANOWI
RUMIŃSKIEMU FRANCISZKOWI
WIŚNIEWSKIEMU BOLESŁAWOWI
WITKOWSKIEMU CZESŁAWOWI
I PIĘCIU INNYM NIEZNANEGO NAZWISKA
W DOWÓD CZCI i PAMIĘCI
MIESZKAŃCY GMINY NOWOGRÓD"
Gratulujemy Zuzi i Konradowi zaangażowania i pięknej patriotycznej postawy,
mamy nadzieję, że inni będą z Was brali przykład.
WYNIKI EGZAMINU 2020
W dniach 16 - 18 czerwca uczniowie klasy VIII pisali egzamin podsumowujący naukę w
szkole podstawowej. 31 lipca uczniowie odebrali w szkole zaświadczenia o wynikach.
Najlepiej z egzaminacyjnymi zadaniami poradzili sobie:
JĘZYK POLSKI - Karina Kuczkowska - 90 %
MATEMATYKA - Kacper Gutkowski - 97 %
JĘZYK ANGIELSKI - Klaudia Dulczewska - 87 %
Najlepszą średnią z trzech części egzaminu uzyskał Kacper Gutkowski - 86 %,
uczeń został wytypowany przez dyrektora szkoły do nagrody Wójta Gminy Golub - Dobrzyń.
Gratulujemy naszym Absolwentom uzyskanych wyników
i życzymy sukcesów w dalszej edukacji
w wybranych szkołach ponadpodstawowych!
Poniżej prezentujemy wyniki naszej szkoły na tle gminy, powiatu, województwa oraz kraju.
Kolejne włosy do wysyłki
„Dla serc szlachetnych najwyższą rozkoszą, gdy drugim radość w niedoli przynoszą”.
Kolejna uczennica naszej szkoły – Michalina Piskorska – udowodniła, że słowa Adama Asnyka mogą inspirować młodych ludzi do bezinteresownej pomocy. Uczennica klasy szóstej postanowiła podarować swoje piękne, długie włosy Fundacji Rak'n'Roll i tym samym wesprzeć osoby chore na raka, które bardzo często potrzebują peruk w czasie wymagającej terapii.
Michalina o zmianie fryzury myślała już od pewnego czasu, szczególnie po decyzji Emilii Cieszyńskiej, która jako pierwsza w naszej szkole postanowiła wziąć udział w akcji „Daj Włos”. Dziś szóstoklasistka postanowiła zrealizować swój plan i tym samym pomóc tym, którzy tylko dzięki ludziom posiadającym empatię i dobre serce, mogą poprawić swoje samopoczucie.
Uczennica wykazała się dojrzałością emocjonalną i zyskała nowa fryzurę. Z takimi włosami i poczuciem dobrego uczynku na pewno przyjemniej będzie rozpocząć wkrótce wakacje.
Każda osoba, która ma długie włosy i chęć pomocy innym, może doświadczyć podobnej przyjemności. Wystarczy odwiedzić stronę https://www.raknroll.pl/dajwlos/ i wziąć udział w akcji „Daj Włos”.
Agnieszka Kilińska - Piotrkowska - koordynator akcji w szkole
Pani Kasia nas potrzebuje!
Kochani, zwracam się z prośbą o pomoc dla Pani Kasi - mieszkanki naszej gminy, mamy 7 dzieci, która znalazła się w trudnej sytuacji. Dowiedziała się o chorobie, której koszty leczenia, przekraczają możliwości jej rodziny. Liczę, że społeczność naszej szkoły otworzy swoje serca i przyłączy się do zbiórki.
Informuję, że dla Pani Kasi uruchomiliśmy również zbiórkę makulatury, nakrętek oraz puszek aluminiowych - zbiórkę prowadzimy do piątku 5 czerwca.
Link do zbiórki https://pomagam.pl/npdw6b6y?fbclid=IwAR1YaEIONoviSXg9Np2eBqvfDaUBMPqXGfqYzVQrLNUL0lhEJlcC5zL6AJQ
EGZAMIN KLASY VIII
Drodzy Ósmoklasiści!
W dniach 16 - 18 przystąpicie do egzaminu, to ważny etap, który kończy Waszą naukę w tej szkole. Wierzę, że poradzicie sobie z nim doskonale, i że jego wyniki pokażą, że czas spędzony w tych murach – nie był stracony. Stefan Żeromski – stwierdził, że „nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej się pije, tym bardziej jest się spragnionym.” Liczę, że dni spędzone na lekcjach w naszej szkole takie pragnienie w was obudziły, i że będziecie z równie dużym zaangażowaniem kontynuować naukę w nowych szkołach. Życzę Wam tego z całego serca i trzymam za Was kciuki podczas zbliżającego się egzaminu.
Proszę Was o zapoznanie się z procedurami, które, w związku z pandemią COVID -19 będą nas obowiązywały podczas egzaminu.
Renata Piskorska - dyrektor szkoły
ZASADY POSTĘPOWANIA - REALIZACJA ZAJĘĆ W I-III, REWALIDACYJNYCH ORAZ KONSULTACJI
Dzrodzy Rodzice! Szanowni Uczniowie!
Od 18 maja w zajęciach na terenie szkoły, mogą za zgodą rodzica uczestniczyć uczniowie, którzy korzystają z zajęć rewalidacyjnych.
Od 25 maja do szkoły, mogą za zgodą rodziców uczęszczać dzieci z oddziałów I-III. W tym tygodniu odbędą się również konsultacje dla klasy 8 (uczniowie otrzymają informację na mesenger od poszczególnych nauczycieli przedmiotów egzaminacyjnych).
Od 1 czerwca na konsultacje mogą się zgłaszać również uczniowie klas IV-VII oraz będą konsultacje dla klasy VIII z pozostałych przedmiotów.
Nauczyciele pracujący tylko w naszej
szkole będą dostępni zgodnie z planem lekcji obowiązującym od 4 maja.
Nauczyciele pracujący także w innych szkołach, będą dostępni dla uczniów według poniższego wykazu.
Maciej Jasiński - czwartek - 9.00 - 13.00,
Izabela Dorowolska - poniedziałek - 12 - 14.30,
Elżbieta Bender - poniedziałek i środa - 9 - 13,
Anita Żydziak - piątek - 8 - 10,
Teresa Łubkowska - piątek - 8 - 11,
Daria Szefler - środa - 12-13, piątek - 8.15 -10.00,
Uczeń, który potrzebuje konsultacji umawia się z nauczycielem poprzez grupę messenger lub telefonicznie.
W związku z powyższym Dyrektor szkoły wydał stosowne zarządzenia w sprawie wprowadzenia procedur bezpieczeństwa podczas przebywania na terenie szkoły uczniów.
PROSZĘ O ZAPOZNANIE SIĘ Z POSZCZEGÓLNYMI PROCEDURAMI OBOWIĄZUJĄCYMI
W ZESPOLE SZKOLNO - PRZEDSZKOLNYM W NOWOGRODZIE
Procedura postępowania podczas realizacji zajęc rewalidacyjnych.odt
Procedura postępowania podczas realizacji zajęć w klasach I-III.odt
Procedura postępowania podczas realizacji konsultacji .odt
Renata Piskorska
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie