Pierwszy taki konkurs organizowany z okazji Jubileusz 150 - lecia Kujawsko - Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy.
Ważnymi celami konkursu było rozwijanie zainteresowań edukacją, życiem codziennym, talentami i trudnościami uczniów słabowidzących i niewidomych, przybliżenie sylwetki Luisa Braille’a - twórcy alfabetu, człowieka, który umożliwił osobom niewidomym stać się pełnowartościowymi, wykształconymi członkami społeczeństwa.
konkursu „Kodowanie brajlem” zgłosiło się pięć uczennic z klasy czwartej, dnia 27.04.2022r. w szkole odbył się etap szkolny, aby przejść dalej uczennice musiały wykonać zadania, polegające na odkodowaniu wyrazów oraz zakodowaniu zadań czy daty w alfabecie Braille’a.
Do wojewódzkiego etapu zakwalifikowały się Natalia Arciszewska, Małgorzata Wiśniewska oraz Wiktora Wrzesińska. 18 czerwca udaliśmy się do Bydgoszczy, aby reprezentować naszą szkołę oraz gminę w etapie wojewódzkim. Dziewczyny współpracowały ze sobą w trzyosobowym zespole i wykonywały podobne zadania jak we wcześniejszym etapie. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji, zwiedzaliśmy ośrodek, byliśmy oprowadzeni po Izbie Tradycji, dzieci miały możliwość pisania maszyną brajlowską, odwiedziliśmy bibliotekę gdzie oglądaliśmy lektury pisane brajlem, oraz zobaczyliśmy drukarkę brajlowską. Odbyły się również zajęcia w miasteczku ruchu dla osób niewidomych, mieliśmy możliwość poznania codziennych przeciwności z którymi mierzą się osoby niewidome.
8 czerwca pojechalismy na ostatni etap - finał, który odbył się w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej. W tym etapie współpracowaliśmy z osobą niewidomą, razem z nią rozwiązaliśmy zadania i byliśmy jej opiekunem przez resztę dnia. Po integracji nadszedł czas na wykonanie zadań konkursowych, które tak jak we wcześniejszych etapach, polegały na odczytaniu teksu w alfabecie Braille’a, zakodowaniu wyrazów, odpowiedzi na specjalnie przygotowanych kartkach z sześciopunktowymi kropkami. Po konkursowych zmaganiach udaliśmy się do Muzeum Oświaty, gdzie mogliśmy doświadczyć jak sto lat temu wyglądała szkoła.
rużyna w składzie Natalia Arciszewska, Małgorzata Wiśniewska oraz Wiktoria Wrzesińska stanęły na podium zajmując III miejsce.
Dziękujemy Ośrodkowi Szkolno - Wychowawczemu nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej
i Niewidomej im L. Braille’a w Bydgoszczy za zorganizowanie konkursu i możliwość uczestnictwa.
Na pewno tam wrócimy, bo dzięki takim konkursom uczymy się szacunku, empatii i współpracy
z osobami niewidomymi.
Monika Podraza - opiekun konkursowej drużyny